عادتهای نادرستی که سلامت قلب را به خطر می اندازد

1775

قلب, بیماریهای قلبی, پیشگیری از بیماریهای قلب و عروق

با ترک عادت های نادرست می توان سلامت قلب را حفظ کرد‎

عادتهای نادرستی که سلامت قلب را به خطر می اندازد
بیماری های قلبی و سکته مغزی دومین و سومین دلیل مرگ و میر رایج در کشوری مانند کاناداست البته این آمارها مخصوص کشور کانادا نیست و سالانه در سرتاسر جهان، میلیون ها نفر در اثر این بیماری ها جان خود را از دست می دهند. البته می شود با در پیش گرفتن عادت‌های سالم و ترک عادت های نادرست سلامت قلب را حفظ کرد.

در این مطلب 7 عادت نادرستی را که سلامت این گنجینه ارزشمند را با خطر مواجه می‌کند بیان می کنیم

- Advertisement -

سیگار کشیدن خطر تشکیل لخته های خونی را بالا می برد ‎

 

• سیگار کشیدن
سیگار کشیدن یکی از عادتهای نادرستی است که سلامت قلب را تهدید میکند. سیگار باعث مسدود شدن رگ های خونی می شود، خطر تشکیل لخته های خونی را بالا می برد و میزان اکسیژن حمل شده در خون را کاهش و در عوض فشار خون را افزایش میدهد باید بدانید که اگر برای مدت یک سال سیگار مصرف نشود، خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی به نصف کاهش پیدا میکند.

—————————————————–

استرس باعث افزایش خطر فشار خون و سفت شدن رگ های خونی می شود‎

داشتن استرس
یکی دیگر از مواردی که باعث افزایش بیماریهای قلبی می شود داشتن استرس است استرس باعث افزایش خطر فشار خون، افزایش کلسترول خون و سفت شدن رگ های خونی میشود در نتیجه کنترل استرس از اهمیت بالایی برخوردار است قبل از هر چیزی منشا استرس را شناسایی کنید. سپس تلاش تان را برای کنترل و حفظ آرامش تان انجام دهید.ورزش، مطالعه، یوگا و غیره جزو روش های حفظ آرامش و کنترل استرس هستند روزانه چند دقیقه به خودتان اختصاص دهید و فقط به آرامش تان فکر کنید.

—————————————————–

سبزیجات سرشار از ویتامین ها هستند که سلامت قلب را ارتقا می دهند‎

اهمیت ندادن به تغذیه
برای پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی به عقیده  متخصصان روزانه باید پنج واحد میوه و سبزیجات مصرف کنید. این مواد غذایی سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که سلامت قلب و رگ های خونی را ارتقا می دهند. علاوه بر این میوه ها و سبزیجات منابع خوب فیبرهای غذایی و آنتی اکسیدان ها هستند که از انسداد رگ های خونی پیشگیری می کنند. غذاهای سالم و متنوع تهیه کنید و نصف بشقاب تان را به سبزیجات اختصاص دهید.

—————————————————–

بی تحرکی یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماریهای قلبی است‎

ورزش نکردن
یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری های قلبی‌ـ عروقی بی تحرکی و خانه نشینی است برای ارتقای سلامت قلب تان توصیه می شود که روزانه به مدت 30 تا 60 دقیقه ورزش کنید.به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید، یک ایستگاه مانده به منزل یا محل کارتان از اتومبیل پیاده شده و بقیه راه را پیاده بروید. بعد از غذا 15 دقیقه پیاده روی کنید. به عقیده متخصصان لازم است که روزانه ده هزار قدم راه بروید تا سالم بمانید.

—————————————————–

نخوردن صبحانه خطر بروز سکته قلبی را به میزان 55 درصد افزایش میدهد‎

نخوردن صبحانه
نخوردن صبحانه علاوه بر اینکه شما را از انرژی لازم برای شروع یک روز خوب محروم میکند، بلکه باعث می شود که در وعده های غذایی دیگر کالری بیشتری دریافت کنید. نتایج پژوهشی که در دانشگاه هاروارد انجام شده است نشان میدهد که این مساله خطر بروز انفارکتوس (سکته قلبی) را به میزان 55 درصد افزایش میدهد

—————————————————–

ساعات کاری غیرعادی و غیر منظم باعث ایجاد اختلال در ضربان قلب می شود‎

نداشتن ساعت کاری مشخص
نتایج پژوهشی پژوهشگران  نشان میدهد افرادی که ساعت کاری مشخص و منظمی ندارند، به میزان 23 درصد بیشتر در معرض آنفارکتوس (سکته قلبی) قرار می گیرند. ساعات کاری غیرعادی و غیر منظم باعث ایجاد اختلال در ضربان قلب می شود و در نهایت به سلامت قلب آسیب می زند.

—————————————————–

موادغذایی تصفیه شده مانند هله هوله ها، مافین ها و… دارای چربی ترانس هستند ‎

مصرف چربی های ترانس

مصرف این چربی ها باعث افزایش میزان کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب خون میشود در نتیجه خطر بروز بیماری های قلبی ـ عروقی بالا می رود. این چربی ها در موادغذایی تصفیه شده مانند هله هوله ها، مافین ها، بیسکوییت ها و غیره وجود دارد توصیه می کنیم تا حد امکان از مصرف مواد غذایی تصفیه شده و آماده خودداری کنید و به جای این هله هوله ها آجیل میل کنید

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید