۱۲ دلیل اصلی خارش بدن و راه های درمان طبیعی آن ها

8850

۱۲ دلیل اصلی خارش بدن و راه های درمان طبیعی آن ها

خارش پوست، احساس تحریک کننده و سوزش در بدن است که نیاز به خراش دادن پوست برای از بین بردن این احساس می شود. هر کسی می تواند خارش پوست داشته باشد اما برخی از افراد مبتلا به ( آلرژی فصلی، تب یونجه، آسم و اگزما، دیابت، HIV یا AIDS و انواع سرطان )، زنان باردار و سالمندان بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستند.

خارش یک مشکل است که هر کس ممکن است تجربه کند و می تواند موضعی ( محدود به یک ناحیه از بدن ( و یا عمومی ( در تمام بدن ) باشد گاهی اوقات، خارش ممکن است در شب بدتر شود .درمان خارش عمومی اغلب دشوار است خارش همچنین می تواند بدون ضایعات پوستی یا با ضایعات ( برآمدگی، تاول، بثورات جلدی یا ناهنجاری های پوستی ) رخ دهد .خارشی که همراه با یک اختلال پوستی، قابل مشاهده باشد باید توسط یک پزشک بررسی و در برخی موارد، توسط متخصص پوست برای تشخیص تخصصی ( اگزما، گال و غیره ) بررسی شود. علل خارش ممکن ناشی از بیماری های داخلی مانند ( بیماری کلیه یا کبد، بثورات پوستی، آلرژی و درماتیت ) باشد. اگر علت خارش مشخص نیست. مراجعه به پزشک مهم است دکتر می تواند علت زمینه ای را پیدا و نسبت به درمان، برای تسکین خارش اقدام کند. داروهای خانگی مانند کرمهای مرطوب کننده برای تسکین خارش کار خوبی است.

- Advertisement -

علل خارش بدن چیست؟

خارش را می تواند در تمام بدن یا محدود به یک نقطه با علل احتمالی متعدد و متنوع رخ دهد خارش ممکن است در اثر مشکل بسیار جدی مانند ( نارسایی کلیه یا دیابت ) و یا می تواند در اثر چیزی با شدت کمتر از قبیل پوست خشک و یا نیش حشرات باشد.
درماتیت – التهاب پوست
اگزما – یک اختلال پوستی مزمن با خارش و بثورات پوسته دار
پسوریازیس – یک بیماری خود ایمنی است که باعث قرمزی پوست و تحریک
درماتوگرافیسم – برجستگی، قرمزی، بثورات خارش دار در فشار بر روی پوست
عفونت ها – عفونت های ( آبله مرغان، سرخک، شپش ها، کرمک و گال ) نیز باعث خارش می شوند.
عفونت های دستگاه تناسلی مانند بیماری های مقاربتی( STDs ) سبب خارش می شوند.
مواد تحریک کننده پوست – موادی که باعث تحریک پوست و خارش آن می شود شایع است گیاهان مانند پیچک سمی و بلوط و حشرات مانند پشه موادی تولید می کنند که باعث خارش می شوند بعضی از مردم در تماس با پشم، عطر، صابون، رنگ و مواد شیمیایی خارش پیدا میکند حساسیت های غذایی نیز می تواند سبب خارش شود.
اختلالات داخلی – بیماری های داخلی مانند ( ناخوشی کبد و وقفه در جریان صفرا (کلستاز) ، کم خونی، سرطان خون، بیماری تیروئید، لنفوم و نارسایی کلیه ) باعث خارش می شود.
اختلالات سیستم عصبی – بیماری های اختلالات سیستم عصبی شامل ( دیابت، مولتیپل اسکلروزیس، زونا، pinched nerves ) می تواند باعث خارش شوند.
داروها – داروهای ( ضد قارچ، آنتی بیوتیک ها ومسکن مخدر ) اغلب باعث خارش گسترده می شود.
بارداری – برخی از زنان هنگامی که باردار هستند خارش را تجربه می کنند. این حالت معمولا ( در سینه، بازوها، شکم و یا ران ) رخ می دهد.

تشخیص علت خارش بدن

اگر شما علت خارش را نمی دانید و یا اگر شدید باشد باید به دکتر خود مراجعه کنید. ممکن است تست های تشخیصی خاصی برای تعیین علت خارش مورد نیاز باشد بعضی از علل شایع مانند پوست خشک یا آفتاب سوختگی آشکار است در حالی که مواردی مانند بیماری های مزمن سیستمیک ممکن است به آزمایش خون یا تصویربرداری نیاز باشد اگر یک بیماری پوستی مسئول خارش است، گاهی اوقات خراش دادن و یا بیوپسی برای شناسایی وضعیت ممکن است انجام شود.
آزمایش خون – شمارش کامل خون می تواند کمبود آهن را مشخص کند.
تست های شیمی خون – این آزمون برای تعیین مشکلات کبد یا اختلال کلیوی استفاده می شود.
آزمون عملکرد تیروئید – اختلالات تیروئید مانند پرکاری تیروئید که ممکن است باعث خارش شود را مشخص می کند.
رادیولوژی سینه – نشانه های بیماری زمینه ای همراه با خارش پوست، مانند بزرگی غدد لنفاوی را مشخص می کند.
دکتر شما ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد و چند سوال از شما در مورد نشانه ها بپرسد مانند:
چه مدت است که شما خارش دارید؟
آیا خارش می آید و می روند؟
آیا شما در تماس با ماده تحریک کننده بوده اید؟
آیا شما آلرژی دارید؟
آیا خارش شدید است؟
از چه داروهایی استفاده می کنید؟
اگر دکتر نتواند علت خارش را با سوالات از شما و معاینه فیزیکی تشخیص دهد یک آزمایش خون ممکن است بیماری زمینه را نشان دهد. آزمون های عملکرد تیروئید می تواند مسائل مربوط به تیروئید را مشخص کند ممکن است نیاز به انجام آزمایش پوست برای تعیین واکنشهای آلرژیک داشته باشید خراش دادن و یا نمونه برداری از پوست و مشاهده در زیر میکروسکوپ برای تعیین عفونت انجام می شود.
هنگامی که پزشک علت خارش را مشخص کند درمان را شروع می کند.

درمان و مراقبت از خارش در خانه

حمام سرد – حمام سرد با بلغور جو دوسر و یا جوش شیرین بگیرید. از بسته های یخ، یا نوع تجاری در دسترس و یا تکه های یخ در کیسه های پلاستیکی استفاده می شود.
آب داغ ( در حمام ) به طور موقت احساس خوبی می دهد اما می تواند سبب بدتر شدن خارش شود بنابراین، استفاده از آب گرم توصیه نمی شود.
آب خنک – شیر آب را بر روی منطقه آسیب بگیرید یا یک لیف حمام سرد تمیز بر روی پوست قرار دهید.
از صابون، مواد شوینده و مواد دیگری که حاوی عطر و رنگ هستند دور بمانید.
با استفاده از یک مرطوب کننده خوب، پوست را هیدراته نگه دارید.
از خاراندن اجتناب کنید زیرا می تواند خارش را بدتر کند.
کرم ضد خارش و لوسیون های حاوی کافور، منتول، فنل، پراموکسین (Caladryl, Tronolane)، بنزوکائین می توانند سبب تسکین خارش شوند.
کرم های کورتیکواستروئید ی کاربردی موضعی دارد و ممکن است خارش را کنترل کند.
مهار کننده کلسینورین – برخی داروها، مانند تاکرولیموس (Protopic) و پیمکرولیموس (Elidel) را می توان در برخی موارد به جای استفاده از کرم های کورتیکواستروئیدی استفاده کرد بخصوص اگر ناحیه خارش دار بزرگ نباشد.
آنتی هیستامین خوراکی – پزشک ممکن است داروهای ضد آلرژی را برای کاهش خارش توصیه کند گروهی از داروها که سبب خواب آلودگی نمی شود مانند ستیریزین (Zyrtec) و لوراتادین (claritin)می باشد و داروهایی که سبب خواب آلودگی می شوند مانند دیفن هیدرامین (بنادریل) که در شب سودمند هستند.
داروهای ضد افسردگی – بازجذب انتخابی مهارکننده های سروتونین مانند فلوکستین (Prozac) و سرترالین (ZOLOFT) که ممکن است به کاهش انواع خارش پوست کمک کند.
درمان بیماری های زمینه ای – اگر یک بیماری داخلی وجود داشته باشد مانند بیماری کلیه، کمبود آهن یا یک مشکل تیروئید باشد. درمان این بیماریها اغلب خارش را تسکین می دهد.

خارش قابل پیشگیری است؟

استفاده دقیق از کرم های ضد آفتاب می تواند از خارش همراه با آفتاب سوختگی جلوگیری می کند. هیدراته نگه داشتن پوست به خوبی و با استفاده از مرطوب کننده ها می تواند از خارش در ارتباط با خشکی پوست جلوگیری کند. همچنین اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی، انواع ساس و کنه و یا نیش حشرات موثر است.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید