علائم زنگ خطر ابتلا به زخم معده و اثنی عشر را بشناسید

643
graphicstock.com

علائم زنگ خطر ابتلا به زخم معده و اثنی عشر را بشناسید

یک فوق تخصص گوارش گفت: برخی علائم و دردها نشان از ابتلای فرد به زخم معده و اثنی عشر هستند که باید آنها را جدیگرفت

محمد جعفر فروهش فوق تخصص گوارش با اشاره به مشکلات گوارشی مرتبط با معده گفت: زخم معده و اثنی عشر، بیماری نسبتا شایعی است که ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد ممکن است در طول عمر خود به آن مبتلا شوند.

- Advertisement -

وی با اشاره به برخی علائم زخم معده و اثنی عشر ادامه داد:شروع این زخم ها با درد شکم یا احساس سوزش همراه است این امکان وجود دارد که بیمار با خوردن غذا دردی حس نکند البته اغلب در زخم های اثنی عشر علائم این گونه هستند

فروهش در ادامه بیان کرد:گاهی شدت درد به اندازه ای است که شب هنگام، فرد از خواب بیدار می شود و مجبور به استفاده شربت معده یا خوردن لقمه ای غذا میشود

این فوق تخصص گوارش در رادیو سلامت خاطرنشان کرد: امروزه خوشبختانه با معاینات دقیق و داروها درمان کامل انجام میشود

فروهش مصرف خودسرانه آسپرین و مسکن را از دلیل دیگر ابتلا به زخم معده و اثنی عشر برشمرد و اظهار کرد: از دلایل عمده ابتلا به زخم معده و اثنی عشر، میکروب هلیکوباکتر بوده که با رعایت بهداشت، قابل درمان است

بعضی از موارد زخم اثنی‌ عشر عوارضی را به دنبال دارد که می‌تواند جدی باشد. این عوارض عبارتند از:

  • زخم خونریزی دهنده: شدت این خونریزی ممکن است بصورت قطره قطره باشد یا گاهی خونریزی آنقدر شدید باشد که خطر مرگ برای بیمار داشته باشد.
  • سوراخ شدن دیواره روده: در این حالت زخم از میان دیواره نخستین بخش روده کوچک (اثنی‌عشر) می‌گذرد و آن را سوراخ می‌کند. پس از آن، غذا و اسید موجود در اثنی‌عشر از این سوراخ وارد حفره شکم میشود، و در نتیجه بیمار دچار درد شدید میشود و باید بی‌درنگ به مرکز فوریت‌های دکتری مراجعه کند.
  • درد یا  ناراحتی شدید
  • پخش شدن عفونت

پیشگیری

با پرهیز از مصرف دخانیات، آسپرین، داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب و کافئین، می‌توان از ایجاد زخم‌های گوارشی جلوگیری کرد. اما برای جلوگیری از عفونت ناشی از هلیکوباکترپیلوری باید از مصرف آب و غذای آلوده خودداری نمود و استانداردهای بهداشت فردی را به دقت رعایت کرد. پس از هر بار استفاده از سرویس بهداشتی، تعویض پوشک بچه و قبل و بعد از تهیه غذا باید دست‌ها را کاملاً با آب گرم و صابون شست. در صورت نیاز به مصرف مسکن، می‌توان احتمال زخم شدن دستگاه گوارش را با رعایت نکته‌های زیر کاهش داد:

  • امتحان داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب متفاوتی که معده را کمتر تحریک می‌کند.
  • کاهش میزان یا تعداد دفعات مصرف دارو
  • جایگزینی با داروهای دیگری مانند استامینوفن
  • مشورت با دکتر یا متخصص بهداشت در مورد شیوه‌های پیشگیری و مراقبت از خود

زخم اثنی عشر بیماری است که در صورت درمان به موقع می توان از عوارض آن جلوگیری کرد. درمان قطعی بیماری پس از تشخیص علت آن از سوی دکتر تجویز میشود درد در قسمت فوقانی شکم از شایعترین علائم بیماری می باشد. معمولا دلیل اصلی این مشکل وجود عفونت هلیکوباکترپیلوری می باشد، که با درمان این مشکل، زخم گوارش نیز از بین می رود. در کنار روش های درمان زخم اثنی عشر یاد شده می توان از درمان های گیاهی و مصرف غذاهای مناسب نیز برای کمک به  بهبودی استفاده کرد.

 

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید