6 دلیل تعجب آور برای مصرف روزانه هویج

2942

 graphicstock.com
graphicstock.com

 

6 دلیل تعجب آور برای مصرف روزانه هویج
……………………..…”هویج از جمله مواد غذایی مفید است که میزان کلسترول بد را کاهش داده و باعث افزایش سطح کلسترول خوب میشود طبق تحقیقات صورت گرفته مصرف روزانه چند عدد هویج کلسترول را 10 تا 20 درصد کاهش میدهد و از افزایش سطح کلسترول بد در افراد جلوگیری میکند. پژوهشگران علت این امر را فیبر محلول موجود در هویج (الیاف گیاهی) به نام پکتین می دانند…”

فواید بیشمار مصرف هویج از کاهش کلسترول گرفته تا جلوگیری از نقصان حافظه شناخته شده است
بتاکاروتن موجود در هویج مسئول رنگ نارنجی آن است هرچه بتا کاروتن زیادتر باشد، هویج نارنجی تر میشود بتا کاروتن پیش ساز ویتامین آ است، یعنی در بدن تبدیل به ویتامین آ میشود در اینجا بهترین دلایل برای مصرف روزانه این سبزی مفید بیشتر معرفی شده است:

کاهش کلسترول: هویج از جمله مواد غذایی مفید است که میزان کلسترول بد را کاهش داده و باعث افزایش سطح کلسترول خوب میشود طبق تحقیقات صورت گرفته مصرف روزانه چند عدد هویج کلسترول را 10 تا 20 درصد کاهش میدهد و از افزایش سطح کلسترول بد در افراد جلوگیری میکند. پژوهشگران علت این امر را فیبر محلول موجود در هویج (الیاف گیاهی) به نام پکتین می دانند.

کاهش خطر ابتلا به سرطان: بیوفلاونوئید موجود در هویج با کاهش خطر ابتلا به سرطان به خصوص سرطان ریه در ارتباط است علاوه بر این، پژوهشگران اروپایی به این نتیجه رسیده‌ اند که هویج و هر آن چه دارای رنگدانه‌ بتاکاروتن است در کاهش سرطان سینه موثر عمل می ‌کند.

- Advertisement -

بینایی سالم تر: هویج درمان کننده مشکلات بینایی موجود نیست اما می تواند در برابر مشکلات بینایی ناشی از کمبود ویتامین آ محافظت ایجاد کند. بدن شما بتاکاروتن موجود در هویج را تبدیل به ویتامین آ میکند. مصرف منظم هویج در پیشگیری از آب مروارید و دژنراسیون ماکولا، شب کوری، و دید بهتر در تاریکی کمک کننده است

جلوگیری از نقصان حافظه: افراد میانسالی که کمترین مصرف سبزیجات ریشه دار را دارند، بیش از سه برابر بیشتر در معرض زوال شناختی ناشی از سن قرار دارند و این را پژوهشگران هلندی به اثبات رسانده اند. پژوهشگران می گویند بتاکاروتن موجود در ریشه سبزیجاتی مانند هویج از سیستم عصبی مرکزی در برابر پیری محافظت ایجاد میکند. پژوهشگران دانشگاه هاروارد نیز اثبات کرده اند مردانی که روزانه 50 میلی گرم مکمل بتاکاروتن را هر روز مصرف کرده اند، دیرتر از سایرین در معرض زوال شناختی قرار داشتند.

جلوگیری از دیابت: آنتی اکسیدان موجود در هویج با کاهش خطر ابتلا به دیابت در ارتباط است در یک مطالعه مشخص شد کسانی که بیشترین میزان بتاکاروتن موجود در هویج را به عنوان یک آنتی اکسیدان در خون خود داشتند، سطوح قند خونشان 32 درصد پایین تر از سایر افراد بود.

تقویت سلامت استخوان: هویج همچنین دارای مقادیر کمی از سایر مواد مغذی مانند ویتامین ث (5 میلی گرم به ازای هر فنجان) و کلسیم (96 میلی گرم در هر فنجان)، است مصرف منظم این سبزی به ویژه در زنان یائسه منجر به تقویت استخوان ها و به تاخیر انداختن فرایند پوکی استخوان میشود

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید