این اشتباهات دندان هایتان را می پوساند

6207
photo : pixabay.com
photo : pixabay.com

  حتی اگر طاقت یک وعده دوری از مسواک را هم نداشته باشید، نمی توانید با غرور از سالم بودن دندان های تان حرف بزنید. دندان های محکمی که گاهی دنداندکتر هم برای کشیدن شان باید حسابی وقت بگذارد، می توانند با اشتباه های ساده شما ساییده و پوک شوند و کارتان را به مطب دنداندکتر ها بکشانند. پژوهشگران می گویند از زمانی که برای مسواک زدن انتخاب می کنید گرفته تا ورزشی که سراغش می روید، همه می توانند به سلامت دندان های شما آسیب بزنند. پس قبل از آنکه با اطمینان از سالم بودن دندان های خود چیزی بگویید، این مطلب را بخوانید؛ شاید شما هم هر روز برخی از اشتباه هایی را که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم، مرتکب می شوید.
زیاد ورزش می کنید؟
انگار هر کاری که برای فایده رساندن به بدن تان می کنید، از جهت دیگر می تواند باعث آسیب دیدن تان هم بشود. شاید پیش از این نشنیده باشید که تمرینات طولانی ورزشی یکی از دلایل خراب شدن دندان های شما هستند حتی اگر همه حواس تان را جمع کنید و به دندان های تان مجالی برای فشار آوردن به هم هنگام انجام حرکات ورزشی ندهید، باز هم نمی توانید از این آسیب دیدگی ها جلوگیری کنید. بررسی ها نشان میدهد که مینای دندان ورزشکاران بیشتر آسیب می بیند یا دچار پوسیدگی میشود

 

  این اشتباهات دندان هایتان را می پوساند

گذشته از فشار دادن دندان ها به هم که عادت وزنه برداران و ورزشکارانی است که سراغ تمرین های قدرتی می روند، کم شدن بزاق دهان هم می تواند چنین آسیب هایی را به دنبال بیاورید. بزاق دهان می تواند تاثیر منفی باکتری های آسیب زا که در دهان می چرخند و باعث پوسیدگی دندان می شوند را خنثی کند اما ورزشکارانی که به اندازه کافی در دهان شان بزاق ترشح نمی شود، زمینه آسیب دیدن دندان های شان فراهم میشود از سوی دیگر از آنجا که ورزشکاران بیشتر سراغ نوشیدنی های انرژی زای شیرین می روند، دندان های شان در معرض خطر بیشتری هم قرار می گیرد.
جلوی ضرر را بگیرید
حالا که بزاق دهان تان را در طول تمرین نمی توانید در برابر باکتری های آسیب زا بگیرد باید قبل از شروع تمرین و بعد از آن دهان تان را با مسواک زدن از چنین باکتری هایی خالی کنید. می توانید دهان تان را با دهانشویه هم بشویید و با خوردن آب بیشتر در طول تمرین به شست و شوی آن کمک کنید. قبل از تمرین هم سراغ هیچ خوراکی شیرینی نروید و اگر عادت دارید وقت ورزش کردن آدامس بجوید، سراغ انواع بدون قندش بروید.
بی وقت مسواک می زنید؟
مسواک زدن می تواند سلامت دندان های شما را تا اندازه ای تضمین کند اما اگر بی موقع این کار را انجام دهید، نه تنها خدمتی به دندان های خود نمی کنید، بلکه آسیب بیشتری هم به آنها می رسانید. مسواک زدن بعد از خوردن خوراکی های اسیدی مانند آبمیوه، میوه، نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه می تواند مینای دندان را تضعیف کند و باعث پوسیدن دندان شود. زردی، ترک خوردن و شکستن ناگهانی دندان ها، می تواند حاصل استفاده بی موقع شما از مسواک باشد. پس اگر دکتر تان گفت که باید دندان های تان را ترمیم کنید، تعجب نکنید و به خاطر مدام مسواک زدن تان انتظار داشتن دندان های سالم را نداشته باشید.
جلوی ضرر را بگیرید
بعد از خوردن این خوراکی ها، 40 دقیقه برای مسواک زدن صبر کنید و اگر می خواهید بلافاصله دندان های تان را تمیز کنید، با چرخاندن آب خالی در دهان تان این کار را انجام دهید. اجازه دهید بزاق دهان تان بعد از مصرف این خوراکی ها مسوولیت بازسازی مناطق ضعیف شده دندان های تان را برعهده بگیرد و بعد کار مراقبت از دندان ها را با مسواک زدن تمام کنید.
فشارخون دارید؟
مصرف برخی داروها هم می تواند به ریشه دندان های شما تیشه بزند. کسانی که به خاطر ابتلا به آلرژی، افسردگی، بیماری های قلبی و فشار خون دارو مصرف می کنند، احتمالا با خشکی آزار دهنده دهان آشنا هستند خشکی دهان و کمبود بزاق باعث می شود دندان های آنها بیشتر در معرض اسیدهای ویرانگر و باکتری ها قرار بگیرند و بپوسند.
جلوی ضرر را بگیرید
همان طور که گفتیم جویدن آدامس بدون قند می تواند باعث ترشح بیشتر بزاق در دهان شما شود اما اگر اهل آدامس جویدن نیستید، می توانید به مکیدن آب نبات های بدون قند رو بیاورید و بزاق تان را وادار به ترشح کنید.
ریفلاکس دارید؟
ریفلاکس اسیدی معده، نه تنها خطر دچار شدن شما به سرطان معده را بیشتر میکند، بلکه به دندان های تان هم آسیبی دائمی می زند. اگر شما به این مشکل دچار شده باشید، احتمالا مدام باید به سوال آدم هایی که از شما می پرسند «سیگاری هستی؟» پاسخ دهید. ریفلاکس معده حتی بیشتر از نوشابه های گازدار می تواند باعث زرد شدن و پوسیده شدن دندان های شما شود. شاید اگر در آغاز آسیب دیدن دندان های تان معده خود را درمان کنید، بتوانید از مینای دندان های تان محافظت کنید اما اگر دیر بجنبید، احتمالا کارتان به پرکردن دندان یا ایمپلنت کردن می کشد.
جلوی ضرر را بگیرید
از کنار سوزش سر دل تان به آسان نگذرید. قرار نیست ابتدا مشکلات معده زندگی شما را مختل کنند و بعد سراغ درمان شان بروید. شما نه تنها برای محافظت از دندان های تان، بلکه برای حفظ جان تان باید معده خود را با کمک داروهای مناسب درمان کنید و البته با رعایت رژیم غذایی مناسب، از تشدید این حالت جلوگیری کنید.
اعصاب ندارید؟
عادت دندان قروچه رفتن تان را نه تنها با کمک دنداندکتر تان، بلکه با وقت گرفتن از یک رواندکتر درمان کنید. اگر ناآرامی های تان باعث می شود در خواب دندان های تان را روی هم بسابید و دندان قروچه بروید، زمینه را برای ساییده شدن دندان های خود و آسیب دیدن شان فراهم خواهید کرد. درصورتی که تنها با پر کردن دندان ها و بدون ترک این عادت بخواهید سلامت از دست رفته را به آنها برگردانید، باید بگوییم تنها با پرداخت هزینه های بالای دنداندکتری، پول تان را دور ریخته اید؛ چراکه در صورت تکرار دندان قروچه کردن های شبانه، دوباره باعث ساییده شدن دندان های تان می شوید. پژوهشگران در بررسی که نتیجه اش در ساینس دیلی منتشر شده بود گفته بودند، اضطراب اجتماعی باعث می شود بیشتر دندان قروچه کنید و اگر این اختلال را درمان نکنید، دندان های تان بیشتر می پوسند و ساییده می شوند.
جلوی ضرر را بگیرید
از کلاس یوگا گرفته تا ماساژدرمانی و حتی در صورت نیاز رفتن به جلسات روان درمانی، هر کاری باید برای انداختن دندان قروچه از سرتان انجام دهید. راه ساده ترش هم این است که از کسانی که به خاطر این عادت آزار دهنده شما بی خواب می شوند، بخواهید هر وقت دندان قروچه رفتید، شما را بیدار کنند.
با دندان های تان دوست شوید
1. دلستر نخورید
نمی خواهید به خاطر شکر فراوانی که در نوشابه های گازدار به کار رفته، سلامت دندان های تان را به خطر بیندازید؟ اگر با چنین فکری سراغ دلسترهای ساده و بدون شکر می روید یا نوشابه رژیمی می خورید، نباید انتظار داشته باشید دندان های تان سالم بمانند. دیلی میل نوشته که تنها قند این نوشیدنی ها نیست مضر است، بلکه این نوشیدنی ها به خاطر گازشان تنها در ثانیه های اول مصرف، مینای دندان های شما را خراب می کنند.

- Advertisement -

2. شکلات خور شوید
به شما گفته اند که دندان های شکلات دوست ها زودتر می پوسد؟ این حرف در مورد همه انواع شکلات درست نیست. ساینس نیوز نوشته، مواد موجود در برخی شکلات ها می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری و به سالم ماندن مینای دندان های شما کمک کند. از نظر پژوهشگران، شکلاتی که با کاکائو و شیر درست شده و شکر زیادی هم ندارد، دارای فلوراید است و می تواند به شما در پیشگیری از آسیب های دندانی کمک کند.
3. صبحانه خور شوید
نخوردن صبحانه، تنها خطر دچار شدن به دیابت و چاقی را بالا نمی برد، پژوهشگران می گویند، بچه هایی که میانه ای با میز صبحانه ندارند و این وعده را از رژیم غذایی خود حذف می کنند، به دندان های خود هم آسیب می زنند. به نوشته ساینس دیلی، بچه هایی که در دو تا پنج سالگی صبحانه نمی خورند، چهار برابر بیشتر از کودکانی که هر روز سر میز صبحانه می نشینند، در سال های بعد به پوسیدگی دندان مبتلا شوند.
4. پنیرخور شوید
تنها کلسیم بالای پنیر نیست که باعث می شود مصرف کنندگانش دندان های سالم تری داشته باشند؛ به نوشته ساینس دیلی، پژوهشگران می گویند این خوراکی محبوب می تواند اسید جرم دندان ها را خنثی کند و امکان ایجاد شدن حفره در دندان های شما را فراهم نکند. از نظر پژوهشگران، لبنیاتی مثل پنیر که تخمیر می شود، دهان را قلیایی کرده و به همین دلیل، با ایجاد یک پوشش محافظ دور دندان از پوسیدن آن جلوگیری می کنند.
5. سبزیجات را کباب نکنید
حتما شما هم شنیده اید که نوشیدنی های گازدار می توانند سلامت دندان های شما را به سراشیبی بیندازند اما شاید ندانید که اشتباه های شما در طبخ سبزیجات هم می تواند آسیب های مشابهی را به دندان های شما بزند. به نوشته بی بی سی، وقتی سبزیجات را کباب می کنید، یا در فر یا با حرارت بالا می پزید، باعث می شوید مانند یک نوشابه گازدار، حالت اسیدی و تخریب کننده پیدا کنند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید